Afyonkarahisar

Güzergah

Afyon’a hava ve deniz yolu dışında Türkiye’nin heryerinden rahatça ulaşabilirsiniz. Zira kent  adeta Türkiye’nin kavşak noktası durumundadır.

Nerede Kalınır

Kaplıcalarıyla ünlü olan Afyon’da kalınacaksa, termal bir tesisin seçilmesinde yarar vardır. Bu şehrin kış aylarındaki pis havası ve gürültüsünden kurtulmak için de iyi bir seçenek olabilir. Benim size önerebileceğim yer Afyonkarahisar’ın ilk 5 yıldızlı termal oteli olan Oruçoğlu ‘dur.

Bunun yanında çevrede 5 yıldızlı oteller dışında villa kiralama imaknı da vardır.

 

Ne Yapılır

Demin  de belirttiğim gibi termal suları dolayısıyla kent doğal bir tedavi merkezidir.Kaplıcalar ve spalarda dinlenebilir, temiz havayı ciğerlerinize çekebilirsiniz.

Bunun yanında kent içinde eğlence hayatı olmadığından, insanlar akşamları genelde büyük otellerin barlarına ve lokantalarına kaçmaktadırlar. Gündüz vakti Uzun Çarşı’da dolaşıp, alışveriş yapabilirsiniz. Dağların arasına sıkışmış olan ve kentin heryerinden görülebilen Afyon Kalesi’ne çıkabilirsiniz. Yalnız sizi bir konuda uyarmak isterim. Halk arasındaki rivayete göre, bu kaleye çıkan kentten 7 sene boyunca ayrılamazmış.

Yörede çok kaliteli mermer çıktığından bu yöndeki el sanatları da hayli gelişmiştir. Mermerden yapılmış çeşitli süs eşyalarını heryerde bulabilirsiniz. Burada kilimcilik te ,son zamanlarda yapılan yatırımlarla hayli gelişmiştir. Yurtiçi ve dışı talepleri oldukça artmıştır.

Afyonu gezerken tarihi Bedesten Çarşısı’na da mutlaka uğramalısınız.

 

Nerede Ne Yenir

Türkiye et borsasının olduğu Afyonkarahisar’da, en leziz et yemeklerini yiyebilirsiniz.

Uzun Çarşı’da bulunan, ismini Atatürk’ün verdiği, kentiN en eski lokantası ikbal’de mutlaka bir öğlen karnınızı doyurmalısınız.

Saraçlarda, kime sorsanız gösterilecek olan, Bacaksız’a uğrayıp, leziz et yemeklerinin ve ekmek kadayıfının tadına bakmalısınız.

Taze manda kaymağı almak istiyorsanız, sabahın erken saatlerinde tarihi bedesten önüne gelen köylü kadınlarından ya da yine erken saatlerde telekomun yanındaki Hidayet Dondurmacı’dan kaymak bulmanız olasıdır.

Sucuk için Uzun Çarşı’daki Cumhuriyet’in yanı sıra son zamanlarda eski usulle üretim yapan Ticaret Odası’nın karşısındaki Ömür Sucukçusu’nu da tercih edebilirsiniz.

Afyon’un Türkiye’ye kazandırdığı lokumu ve kaymaklı şekerinden tatmak için ise mutlaka Altınay’a uğramalasınız.

Emek kadayıfının diyarı olan kentte artık vişneli ve çikolatalı çeşitler de yapılmaktadır. Vişneli ekmek kadayıfının hem görünüşü hem de tadı çok çezbedecidir.

Hamur işlerinde de yöre kadınları oldukça başarılıdır. Son 10 yıl içerisinde açılmış katmercilerden istediğiniz ürünleri tedarik edebilirsiniz. Mercimekli bükme ve haşhaşlı ekmeği yemeden dönmeyin.

Yöresel yemeklerden olan ve başka yerde yiyemeyeceğiniz patlıcanlı böreği de es geçmeyiniz.

Heryerde pide yiyebilirsiniz, ama burada yiyeceğiniz pide Konya’nın etli ekmeğinden inanın daha güzeldir.

Bu kadar yemeğin üzerine midemizi rahatlatmak için Afyon’da bolca çıkan maden suyundan içmeliyiz.

 

Genel olarak Afyonkarahisar leziz yemekleri ve kaplıcalarıyla, ağız tadına düşkün , dinlenmeyi seven insanlar için ideal bir kenttir. Fazla hareketten hoşlanmayanların tercihi olabilir. Afyon’dan geçerken bir, iki saat alışveriş yapıp karnınızı doyurmak için, mola yeri olarak bu kenti seçebilirziniz.

 

 

 

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Facebook
  • Twitter

Tags: , , , , , , ,

Bir Yorum “Afyonkarahisar”

  1. bilal diyor ki:

    slm size bu sayfaya yazi yazdiginiz icin cok tesekkur ederim cünkü afyonu tanitmanizvede benim afyonlu oldugumicín gurur vericí selam lar herkese tesekkür ederim

Yorum Yaz

Bizler gezmeyi, gormeyi, eglenmeyi ve tabi ki degisik tatlar denemeyi cok seviyoruz. Zamanimiz, imkanimiz ve de paramiz oldukca gezmeye, notlar almaya ve fotograf cekmeye calisiyoruz.