Agia İanni (Aya Yanni) Saatli Camii

Tarihi bir kentte yaşayan mimarinin anlattığı, tanımladığı bir çok söz vardır. Ayvalık’ta kent dokusunun önemli parçalarından biri olmuş, anıtsal mimarisi ve bir kısmı hala ayakta duran süslü çan kulesiyle yaşayan eserlerden biri de Agia İanni Kilisesi’dir.

İsmet Paşa Mahallesi’nde bulunan yapı, mübadele döneminin ardından Ayvalık’ta camii olarak kullanılmaya başlamış ve yapının en belirgin öğesi olan çan kulesi ve üzerindeki saatle tanımlanarak Saatli Camii adını almıştır. Yapım yılı kesin olarak bilinmemekle birlikte 1850 tarihinden sonra ypılmış olma ihtimali güçlüdür.
Geçmişi en hareketli en kalabalık sokaklarından biri içinde yer alıyor olması onun konumu ve önemini belli eder. Hala yaşayan Ayvalık’ın kalbinin attığı çarşı merkezinde yerini koruyan bu yapı, önündeki hareketli yaşamın sessiz ve vakur izleyicilerindendir. Geniş bir avlu içinde doğu-batı doğrultusunda dikdörtgen biçiminde uzanan yapı, kapalı yunan haçı denilen bir plan tipine sahiptir. Bu plan, dikdörtgen şeklindeki yapının güney ve kuzey mekanlarının ortalardan dışarıya doğru çıkıntı yapacak şekilde uzanmasıyla oluşan ve yapının dört tarafından gelerek mekanların üzerlerinin tonoz denilen eğimsel örtülerle kaplanması sonucu ortaya çıkan + şeklinde görüntü veren plandır. Dış mimari, sadeliği, düzeni ve simetriyi ön plana çıkaran anlayıştadır.

Yalın fakat anıtsal mimarisi ile Agia İanni, kentin görünüşü ve yaşamı ile bütünleşmiş, insanlarla bağlarını yüzyılların birikimiyle daha da sağlamlaştırmıştır.

Kaynak: Kentli Ayvalık, Berrin Akın

 

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Facebook
  • Twitter

Tags: , , , , , , ,

Bir Yorum “Agia İanni (Aya Yanni) Saatli Camii”

  1. Kiralık Araba diyor ki:

    Restarasyondan geçmiş bina. Çok bakımlı duruyor. Fotografa bakınca tarihin kokusu burnuma geliyor gibi. Paylaşım güzeldi. Teşekkürler

Yorum Yaz

Bizler gezmeyi, gormeyi, eglenmeyi ve tabi ki degisik tatlar denemeyi cok seviyoruz. Zamanimiz, imkanimiz ve de paramiz oldukca gezmeye, notlar almaya ve fotograf cekmeye calisiyoruz.