Ayvalık Şehir Kulübü

Bu Şeker Bayramı’nda da yine Ayvalık’ın yolunu tuttum.Tatilin dokuz gün olması sebebiyle Ayvalık çok fazla kalabalıktı. Bu kalabalık ortamda Cunda Adası’na gidip zevksiz bir yemek yerine bu sefer Ayvalık!ın içinde kalmaya karar verdim. Seneler önce gittiğim Şehir Kulübü el değiştirmiş ve Sarımsaklı’da bulunan eski Ege Plajı’ndaki aşçılar toplanıp burayı devralmışlar. Hal böyle olunca da doğal olarak ayaklarım beni oraya götürdü. Girİşte balığımı seçtikten sonra deniz kenarındaki bir masaya geçip oturdum. Bina, eski taş yapılardan ve önü açık olduğu için deniz kenarında oturmak çok zevkli oluyor. Her zaman Ayvalık’ın ışıklarına ve uzayıp giden yakamozlarına bakmak yerine bu sefer de Cunda Adası!na ve Çamlık mevkiine bakarak gecemi renklendirecektim.

               

Balıktan önce biraz meze yemek istediğimden kendimi meze dolabının önüne attım ve Cunda Adası’ndan aşağı kalmayacak kadar çok meze çeşidiyle karşılaştım. İlk gözüme çarpan midye dolması oldu. Senelerdir Ayvalık’ta düzgün bir midye dolma yiyemez olmuştum ve hemen biraz istedim. Diğer aldığım mezeler de usta aşçıların elinde bir sanat eserine dönüşmüştü. Aşçıları gibi garsonları da eskilerden seçmişler, nasıl davranacağını ve nasıl servis yapılacağını bilen garsonlar işlerini ustalıkla gerçekleştiriyorlardı.

       

İlerleyen saatlerde buğlama da sofraya katılınca masa tamamlanmış oldu. Son yıllarda yediğim en güzel buğlama, kocaman bir porselenin icinde bana eşlik ediyordu. Gecenin sonunda Şehir Kulübü’nden ayrılırken yeni bir yeri keşfetmenin mutluğu ve leziz yemeklerin damağımda bıraktığı tatla sahile doğru yürüdüm..Size de Ayvalık Şehir Kulübü’nü gönül rahatlığıyla tavsiye ederim.

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Facebook
  • Twitter

Tags: , , , ,

Yorum Yaz

Bizler gezmeyi, gormeyi, eglenmeyi ve tabi ki degisik tatlar denemeyi cok seviyoruz. Zamanimiz, imkanimiz ve de paramiz oldukca gezmeye, notlar almaya ve fotograf cekmeye calisiyoruz.