Dalyan’da Kaplumbağa Gördüm, Yeşili Gördüm!

Turumuza Dalyanla devam edelim;

Gökova’dan ayrıldıktan sonra Marmaris’e uğrayıp Dalyan’a geliyoruz.

Güzergah

Ulaşım bilgilerini Dalyan Belediyesinin web sitesine göre şöyle;

 

İstanbul ve Ankara’dan Dalyan’ın bağlı olduğu Ortaca ilçesine direk otobüs seferleri var. Kamil Koç, Metro ve Pamukkale firmalarının her akşam kalkan otobüsleri ile Ortaca’ya oradan da minibüs dolmuşlarla 15 dakikada Dalyan’a ulaşabilirsiniz. Aşağıda Fethiye istikametinde Ortacadan geçen otobüs firmalarının telefonları yer alıyor.
Otomobilleriyle Dalyan’a gelmek isteyenler ise Muğla-Köyceğiz veya Fethiye üzerinden Dalyan’a ulaşabilirler.

Havayolu
Türk Hava Yollarının, İstanbul, Ankara ve İzmir’den Dalaman’a hergün direk ve aktarmalı uçak seferleri var. Dalaman’dan Dalyan’a ise taksiyle 25 dakikada ulaşılıyor. THY’nın tarifelerine ve online rezervazyon sayfasına www.thy.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Taksiler
Ortaca’ya ulaştığınızda Dalyan’a taksi ile geçmek isterseniz, taksilerin pazarlık ile yol aldığını unutmayın. Dalyan içindeki taksiler ise taksimetreli, ancak uzun yol gezilerinde ücreti pazarlık yolu ile belirleme şansınız var.

                                       

Nerede Kalınır

Dalyanda görkemli büyük oteller ve konfor aramamalısınız. Üç kattan fazlasına izin verilmeyen beldede pansiyonlar ve kucuk oteller mevcut.Nehir uzerinde şu anda adını hatırlayamadığım bir otelin ilk müşterisiydim. Kapanmadıysa param hala duvarında asılıdır. Eğer burayı okuyorsanız bana ulaşırsanız sevirim.

Dalyan’ın coğrafyası gereği, denize bakan bir yerde konaklamanız pek olası değil. Bunun yerine derenin yanında manzaralı bir oda bulabilirsiniz.

Ne Yapılır

Dalyan küçük bir yer olduğu için merkezde yürüyerek heryeri gezebilirsiniz. Denize girmek içinse İztuzu Plajına gitmeniz gerekmekte. Eğer su kenarında konaklıyorsanız, kaldığınız yerin önünden geçen teknelerle sazlıkların arasından geçerek, su kaplumbağalarını izleyerek o muhteşem plaja ulaşabilirsiniz.

İztuzu Plajı koruma altında olduğundan cafeler, marketler aramayın.Giderken yanınıza mutlaka su ve atıştıracak bişeyler alın.

                                      

Caretta carettaların yumutlama bölgesi olan bu paljda yumurtlama döneminde çevre gönüllüleriyle birlikte nöbet tutup kaplunbağaların yumurtadan çıkıp denize doğru giden kısama ama hayatları içinde bir o kadar uzun yolculuklarını izleyip, onlara yardım edebilirsiniz.

                   

Yine tekneler vasıtasıyla gidebileceğiniz çamur banyosuna sizn için hoş anılar oluşturabilir. Bilimsel olarak büyük bir faydası kanıtlanmamış olsa da çok eskiden beri şifalı olduğuna inalılan bu çamur banyosundan siz de faydalabilirsiniz.

                    

Kaunos kentinden kalma kaya mezarları beldeye fazlasıyla mistik bir hava katıyor. Eskinden burada ölenler ağızlarına bir altın sikke konularak teknelerle bu ihtişamlı mezarlara görülürek son yerlerine yerleştirilirlermiş. Bu gelenek beldede hala gözlenmektedir.

                    

Yaklaşık 6-7 senedir yapılan Caretta caretta kültür ve turizm festivali Haziran sonu ve Temmuz  başı arasında yapılmaktadır. Bu dönemde Dalyan’a yolunuz düşerse keyifli anlar yaşayabilirsiniz.

Nerede Ne Yenir

Balık yemeniz için dere kenarında bir çok lokanta mevcut. Bunlardan biri olan Caretta Caretta restauranta şans eseri girdip oturdum.

Nehrin kenarında olması , akşamları ışıklandırılan kaya mezarları ve arada kafalarını çıkaran su kaplınbağaları sayesinde oldukça romantik bir havası olduğunu söyleyebilirim.

Bölgenin balıklarından olan Lagosun ve Çipuranın yanında buraya özgü  soslu Kefal Balığını sizlere önerebilirim.Normalde ağzıma koymadığım ve duyduğumda yanından uzaklaştığım bu balığı çok lezzetli yapıyorlar.İlk başta burnumu kıvırarak yesem de sonradan gerçekten beyendim. Bu kadar kılcıklı bir balığın bu kadar lezzetli hale gelmesi oldukça ilginç geldi.

Yine yörede bolca çıkan dil balığından yapılan şişi de kaçırmamanızı öneririm.

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Facebook
  • Twitter

Tags: , , , ,

Yorum Yaz

Bizler gezmeyi, gormeyi, eglenmeyi ve tabi ki degisik tatlar denemeyi cok seviyoruz. Zamanimiz, imkanimiz ve de paramiz oldukca gezmeye, notlar almaya ve fotograf cekmeye calisiyoruz.