Felsefenin Doğduğu Yer Assos

Assos için saklı cennet demek hiç de yanlış olmaz çünkü uzun ve kıvrımlı yollardan geçerken böyle güzel ve mistik bir yere varacağınız kesinlikle aklınıza gelmiyor, hatta bir yere varacağınızı bile düşünemiyorsunuz. Ama yolun sonunda taş evlerle süslü, en tepesinde bu antik köyü kanatları altına almış akropulü aşağıda ise tarihi limanı ile gerçekten de hayalleri süsleyecek güzellikte bir yere gelince bütün yorgunluğunuz gidecek.

Eğer tarihi, sakinliği ve samimiyeti seviyorum ya da cebimde fazla param yok diyorsanız o zaman taş evleri ve hanları olan Behramkale Köyü’nde konaklayabilirsiniz. Ama ben deniz manzarası ve konfor istiyorum, akşamları da kaldığım otelin hemen önünde deniz kenarında yemeğimi yer, içkimi içerim hem yeterli param da var derseniz o zaman liman tarafında kalmalısınız.


Assos’a yazın gidecekseniz, denize limandan girebilirsiniz ya da kısa bir mesafe yol katedip Kadırga sahilinde denizin ve kumsalın keyfini çıkarabilirsiniz. Ayrıca eğer kamp yapmayı seviyorsanız ya da denize girmek için bu kadar yol gelemem diyorsanız sahil kenarındaki kamp alanlarında ya da küçük otellerde konaklayabilirsiniz.

Liman tarafında da kalsanız Behramkale Köyü’ne çıkıp mutlak yapmanız gerekenler, muhteşem manzarası, taş masaları ve lezzetli sakızlı kahvesi olan köy kahvesinde oturup güneşi batırmak, dar ve yokuşlu sokaklarda lurulu olan tezgahları gezmek ve en tepeye ulaştığınızda ise geniş bir alana yayılan tarihi kalıntıları incelemek. Özellikle de Hüdavendigar Camii’ni ve Akropolü görmelisiniz.

Yemek için seçeneklerimiz neler derseniz; limandaki otellerin restoranlarına oturup denizin keyfini çıkararak yemeğinizi yiyebilirsiniz. Mezeler ve balıklar sizleri bekliyor olacak. Eğer köy tarafında yemek yemek isterseniz çoğunlukla, mantı, kabak çiçeği dolması, gözleme gibi seçenekler bulabileceksiniz.

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Facebook
  • Twitter

Tags: , , , , , , , ,

Yorum Yaz

Bizler gezmeyi, gormeyi, eglenmeyi ve tabi ki degisik tatlar denemeyi cok seviyoruz. Zamanimiz, imkanimiz ve de paramiz oldukca gezmeye, notlar almaya ve fotograf cekmeye calisiyoruz.