Kaş’ı mutlaka görün

Güzergah

Ulaşım bilgilerini Kaş kaymakamlığının sitesinden aynen aktarıyorum.

İSTANBUL – KAŞ

Kaş’a gelmek için büyük şehirlerden direkt otobüs seferleri yapılmaktadır. İstanbul-Kaş arası yaklaşık 950 km dir. Otobüs ile Kaş yaklaşık 15 saat sürüyor. İstanbul’dan Kalkan ve Kaş’a, Kamil Koç, Metro ve Pamukkale Turizmin direkt seferleri var. Kaş’a Fethiye üzerinden aktarma yaparak da gelebilirsiniz. Fethiye’ye bir çok minibüs seferleri vardır. İstanbul-Fethiye yaklaşık 850 km, Fethiye Kaş arası ise 108 km ve Kaş – Fethiye arası için minibüs seferleri vardır.

 

ANKARA – KAŞ


Ankara yönünden Kaş’a gelinirken Bucak ilçesini geçtikten sonra Korkuteli ayrımından dönüp Elmalı-Gömbe üzerinden gidildiğinde yol Antalya sahil yoluna göre 100 km daha kısalmaktadır.

ANTALYA KAŞ

Antalya-Kaş 198 km mesafededir. Ulaşım için her yarım saatte minibüs seferleri yapılmaktadır ve 4 saat sürmektedir. Eğer uçak ile gelmek isterseniz Kaş, Antalya Havalimanı’na 220, Dalaman Havalimanı’na ise 160 km uzaktadır. Daha yakın olduğu için Dalaman Havalimanı’nı tercih etmenizi öneririz.

Nerede Kalınır

Kaş çok fazla yayılmamış bir yer olduğu için merkeze ulaştıktan sonra kalacak yer bulmanız hiç de zor olmayacaktır. Beş yıldızlı otellerden pansiyona kadar bir çok alternatife sahipsiniz.

Ne Yapılır

Doğayla içiçe geçmiş tarihi bir yapıya sahip olan Kaş’ta sıkılmak için pek de vaktiniz yok.

Dalış yapmak isteyenler için bir çok merkez mevcut. Bu konuda o kadar yatırım yapılmış ki ;içinde dalgıçlık havuzu olan oteller bile bulabilirsiniz.

Suyun altı kadar üstü de çok güzel olan Kaş’ta, sabah limandan kalkan teknelerle deniz turu yapabilirsiniz. Bu turlarda yanınıza mutlaka fotograf makinanınızı almalısınız. Bindiğiniz teknenin altında cam olmasına dikkat ederseniz, yolculuk esnasında su altındaki balıkları ve batık kentleri izleyip değişik kareler çekme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Siz, sakin bir yolculuk yaparken bir anda kendinizi Simena’nın önünde bulacak ve buraya bayılacaksanız. Uzaktan bir kartpostal gibi duran bu şirin yere yaklaştıkça bir an önce oraya ayak basmak isteyeceksiniz. Denizin üzerine konu lmuş yüzen balık lokantalarında yemek yiyip,yukarıdaki kaleye çıkarken taze sıkılmış portakal suyunun tadına bakabilirsiniz. Tırmanış boyunca etrafınızı saran, yaz harçlıklarını çıkarmaya çalışan çocuklardan bileklik alabilirsiniz.Dönerken dağ kekiğinden alıp, tadına bakmanızı öneririm. Bildiğimiz kekikten daha yoğun olan bu kekiği normalden daha az kullanmalısınız.

Kaş’ın içinde adı ‘uzun’ ama kendi kısa olan çarşısında dolaşıp, el yapımı sandaletler, yörede ünlü olan halı ve kilimlerden de alabilirsiniz.

Nerede Ne Yenir

Akdeniz balıklarından olan ve daha önceki yazılarımdada sıkça tavsiye ettiğim Lagos Balığı’nın her çeşidini burda da yemeniz mümkündür. Bunun yanında kılıç şişin inanılmaz tadına mutlaka bakmalısınız. Ege mutfağı kadar çok meze ve ot çeşidi olmasa da standart mezeleri burada da bulabilirsiniz.

 

Bunların dışında Antalya’da bolca rastlAyacağınız yengeç(pavurya) salatası ve kızartmasından da yiyebilirsiniz.

Bölgenin dağlık yapısı nedeniyle burada da oğlak üretimi hayli fazladır.Oğlak etinden yapılmış yemekleri, çarşının içinde ev yemekleri yapan lokantalarda bulabilirsiniz.

 

Limandaki lokantaların bir arka sokağındaki lokantalarda yine deniz mazanrası eşliğinde romantik bir akşam geçirmeniz mümkündür. Bu lokantalarda deniz mahsüllerinin yanında kendilerine özgü et ve tavuk yemekleri de bulabilirsiniz.

Sıksık karşınıza çıkacak ve yörede bolca üretilen keçi boynuzundan yapılmış pekmez de size değişik bir tat sunacaktır.

 • Digg
 • Del.icio.us
 • StumbleUpon
 • Reddit
 • Facebook
 • Twitter

Tags: , , , , , , ,

2 Yorum “Kaş’ı mutlaka görün”

 1. ayhan diyor ki:

  harika bir yazı.

 2. arif diyor ki:

  cok guzel bır yer ben ankaradan geldim harıka

Yorum Yaz

Bizler gezmeyi, gormeyi, eglenmeyi ve tabi ki degisik tatlar denemeyi cok seviyoruz. Zamanimiz, imkanimiz ve de paramiz oldukca gezmeye, notlar almaya ve fotograf cekmeye calisiyoruz.