Marmaris

Güzergah

Havayolu:

Dalaman Havaalanı, ilçeye 100 km. uzaklıktadır. Ulaşım 7:30 – 22:00 arasında tarifeli seferler veya havaalanı servis araçları ile yapılmaktadır. Bodrum – Milas havaalanı (142km) diğer alternatif havaalanıdır.

Karayolu:

 

Marmaris’ten Türkiye’nin hemen her köşesinden otobüsle ulaşma olanağı bulunmaktadır. Ayrıca, yakın yöreler olan Bodrum, Datça, Fethiye’ye de otobüs seferleri yapılmaktadır. Otobüs terminali ilçe merkezine 2 km. uzaklıktadır.

Nerede Kalınır

Marmarise geldikten sonra yer bulmak sizin için hiç zor olmayacaktır.Pansiyondan apart otele ve beş yıldızlı otellere kadar bir çok seçeneğiniz var.

 

Ne Yapılır

Marmarisde doğa sporlarının neredeyse hepsini yapmaniz mümkündür.İsterseniz jeep yada atv araçlarıyla safari yapıp doğayı keşvedebilirsiniz.Burada tüm yerleri anlatmasamda aklımda kalan bir kaç yerden bahsedeceğim.

Orhaniye/Kız kumu

Fazla el değmemiş ve doğayla iç içe olan biyerdir.Burası hakkında çeşitli efseneler duymuştum. Bun lardan birine göre; Kralın kızı bir balıkçıya aşık olur fakat kral kızını bu balıkçıya vermek istemez.Bir gece Kral iki aşığı tuzağa düşürüp balıkçıyı yakalamak ister.Balıkçıyı kurtarmak isteyen kız bir anda denize doğru koşmaya başlar ve bastığı yer kumsala dönüşür.

Bu efsanede anlatılan kız kumu denizin ortasında bulunan bir yükseltidir ve bu kumsalı takip ederek karşı kıyıya ulaşabilirsiniz.

                          

İçmeler

Marmarise çok yakın olan içmeler,kentin curcunasındna biraz sıyrılmış ve daha sakin biyerdir.Otel ve pansiyonların bolca bulunduğu İçmelerde akşamları daha sakin geçmektedir.

Şelale

 

Marmarise yaklaşık olarak 35 km mesafede bulunur.Bölge sit alanı olarak kabul edildiğinden bozulma yaşanmamıştır.Şelaleye sabah saatlerinde gitmeye karar vermişseniz yol üzerinde ki gözlemecilerde mutlaka kahvaltı etmelisiniz.Şelale ye vardığınızda isterseniz buz gibi suyun altına girip hoş anlar yaşayabilirsiniz. Şelale girişinde satılan ürünler yanlış hatırlamıyorsam köyün gelir kaynakları arasında bulunuyor.Destek olmak için ufak tefek birşeyler alabilirsiniz.

 

Turunç

İçmelerin arkasındaki tepelerin ardındadır.Virajlı yoldan aşağı inerken çok hoş bir manzara sizi bekler.Sahili diğer yerlere göre nispeten tenhadır.Akşamları balık yemelk için çok uygun biyerdir.

 

 

Nerede Ne Yenir

 

Liman boyunca sıralanmış balık lokantalarında akşam deniz manzaralı oturabilirsiniz.Ben böylesine turistik yerlerde bu tüz lokantalardan herzman uzak durmaya çalışmışımdır.Bir lokantanın önünde elinde menüyle dolaşan garson varsa ve her dilden konuşarak içeriye müşteri çekmeye çalışıyorsa koşarak uzaklaşırım.

Benim size önerebileceğim eti,balığı  bir arada bulabileceğiniz Firends cafedir.

 

Et ve balığı aynı mutfakta buluşturan işletmelere hep kuşkuyla yaklaşmışımdır.Çünkü balık ızgarasıyla et ızgarası çok farklıdır.Bölgede çokça çıkan çipura balığını iyi yapan yerlerin ızgaralarını piyasada satın alamazssınız.Aşçının tarifine göre ızgara demir ölçüleri farklı olrak yapılır.Ve balığı pişirirken bellir bir noktadan sonra baş aşağı sallanıp içindeki suyunun akıtılması gerekir.Bu tekniği çoğu aşçı yapmaz ve üstü kızarınca balığı servis yaparlar.

Firend cafe ilk açıldığı zamanlar şans eseri keşfettiğim bir mekandır.Hüseyin bey ve kardeşinin işlettiği mekanın bir cephesi sahile bir cepheside barlar sokağına bakmaktadır. İçerede müzik dinleyip birşeyler yıudumlarken dışarıda Yahyanın elleriyle yaptığı leziz yemeklere bakabilirsiniz.

Limanı takip ettiğinizde karşınıza Netsel marina çıkacaktır.Buranın içindede cafeler ve lokantalar bolca vardır.Değişik konseptlerde hizmet veren mekanlarda aradığınız her türlü lezzeti bulabilirsiniz.

Son söz olarak paşasıylada ünlü olan bu güzel turizim yerine hepinize öneririm.

 

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Facebook
  • Twitter

Tags: , , , ,

Yorum Yaz

Bizler gezmeyi, gormeyi, eglenmeyi ve tabi ki degisik tatlar denemeyi cok seviyoruz. Zamanimiz, imkanimiz ve de paramiz oldukca gezmeye, notlar almaya ve fotograf cekmeye calisiyoruz.