Nevizade Sokak

Nevizade, Beyoğlu’nda içinde meyhaneler ve barlar bulunan kısa bir sokak, fakat içinden neredeyse 24 saat hayat akıyor. Bu sokakta herkese ve her keseye uygun bir mekan var. Salaş barlardan, masanızı mezeler ve balıkla donatabileceğiniz meyhanelere kadar.
Özellikle havanın güzel olduğu günlerde dışardaki masalardan insan eksik olmaz, bir tarafta kısa taburelerde oturup, minicik yuvarlak masalarda biralarını içen insanlar, diğer bir tarafta ise bembeyaz örtülü masalarda mezelerinden yiyip rakılarını yudumlayan insanlar görebilirsiniz.
Orada oturmayacak olsa da bu sokaktan günde binlerce insan geçer, bazen kalabalıkta bu kısacık yolu yürümek uzun bir zaman alabilir.


Bu sokağın tarihi çok eskilere gitmese de, canlanması 1980’lerin başına dayanır. Bu zamana kadar birkaç tane olan meyhane sayısı Krepen Pasajı’nın yıkılmasıyla artar. Krepen’deki meyhanelerin de Nevizade’ye gelmesiyle sokak haraketlenmeye başlamış olur. İlk zamanlardaki Rum Meyhaneleri yerini, Türk meyhanelere ve meyhanecilere bırakmaya başlar. Rum Meyhaneleri’nde garsonluk yapanlar artık kendi meyhanelerini açmaya başlamışlardır. Nevizadede artık bir tane Rum Meyhanesi olan İmroz kalmıştır. İstanbul’un nüfusunun artması, yeni üniversitelerin açılması ve de Taksim’in popularitesinin giderek atmasıyla Nevizade de günümüzdeki hareketli haline gelmiştir.

Ben, size buradaki mekanlar içinde en çok gittiğim ve memnun kaldığım Bade Restoran’ı anlatacağım. Sahipleri Ordu’lu olan Bade Restoran, Nevizade’nin ara sokağında ve curcunadan biraz da olsa sıyrılmış biryerde. Haftasonları dışarıdaki sayılı masalarda rezervasyonsuz yer bulmak oldukça güç. Bade’de nerdeyse her akşam fasıl dinleyebilirsiniz. Her daim gelen çalgıcılar kibarca size yaklaşıp müzik isteyip istemediğinizi sorarlar. Çalgıcılar yoksa bile devamlı arkadan gelen Türk Sanat Müziği kulaklarınızı rahatsız etmeyecek düzeyde muhabbetinize eşlik edecektir.
Nevizade’de ve Çiçek Pasajı’nda genelde meze çeşitleri üç aşağı beş yukarı aynıdır. Bu mezeleri birbirinden ayıran en büyük farklılık ise tatları ve tazelikleridir. Bade aklımdan ne zaman geçse, ağzımda leziz mezeler ve taze deniz ürünlerinin tadını duyarım. Nevizade’deki en güzel patlıcan salatası burada yapılır. Kendilerinin yaptığı tavuk salatasını da öneririm. Sirkesi ve tuz oranı ayarlanmış en leziz çirozların da tadına mutlaka bakmalısınız. Ama aklınıza o eski çirozları getirirseniz büyük hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Nevizade ve Çiçek Pasajı’nın balık pazarına bakmasına rağmen orda satılan biraz da zahmet gerektiren çirozları hiç biri servis yapmaz.
Sahiplerinin herzaman güler yüzle karşıladığı Bade’de mevsimine göre balığı çok güzel bir şekilde pişirip size servis ederler. Belki de bu yetenekleri Karadenizli olmalarından geliyordur. Eğer kışın gittiyseniz içeri girince kokudan da anlayabileceğiniz üzere, incir tatlısından mutlaka yemenizi tavsiye ederim.
Bir haftasonu muhabbeti güzel olan bir arkadaş grubunuzla mutlaka Nevizade’ye gidin. Bade bizim önerimiz ama siz keyfinize ve kesenize uyan bir yer beğenin ve oturun, pişman olmayacasınız.

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Facebook
  • Twitter

Tags: , , , ,

Yorum Yaz

Bizler gezmeyi, gormeyi, eglenmeyi ve tabi ki degisik tatlar denemeyi cok seviyoruz. Zamanimiz, imkanimiz ve de paramiz oldukca gezmeye, notlar almaya ve fotograf cekmeye calisiyoruz.