Buket Uzuner – New York Seyir Defteri

            New York Seyir Defteri

Buket Uzuner romancı, öykücü ve gezi yazarı. Konumuz itibariyle bizi ilgilendiren Buket Uzuner’in gezi yazıları. Yazarın, Bir Siyah Saçlı Kadının Gezi Notları (1989), Şehir Romantiğinin Günlüğü (1998) ve New York Seyir Defteri (2000) adlı 3 adet kitabı var, gezmek ve görmek üstüne.
Uzuner dünyanın çeşitli yerlerinde bulunmuş ve buralarda tuttuğu günlüklerini kitaplar haline getirerek bizimle paylaşıyor. Bence, Uzuner’in gezi yazılarını okumak, romanlarını ve öykülerini okumak kadar, belki de daha keyifli.
Benim özellikle bahsetmek istediğim kitabı ise New York Seyir Defteri. Yazar 1 yıl boyunca yaşadığı New York’u öykü tadında bizimle paylaşıyor. İnsan okurken kendini oralarda hissediyor ve oralara gitmek istiyor. Kitabı okurken burnunuzdan kahve kokusu, gözünüzün önünden sevimli kafeler, kitapçılar, müzeler ve tarihi yerler eksik olmuyor. Yazar sadece mekanları değil şehrin insanlarını da güzel bir dille anlatıyor.
Kitapta minik bir haritada görmeniz gereken yerler sizin için işaretlenmiş, sonunda ise mekanların adresleri yer almakta. Uzuner sizi gideceğiniz yerlerde karşılaşacağınız güzelliklerden ve aynı zamanda tehlikelerden haberdar ediyor. Yazar çocukları da unutmamış,  onlara da nerelere gidecekleri hakkında tavsiyelerde bulunmuş.
Eğer daha önce New york’ta bulunmadıysanız ve merak ediyorsanız ya da gitmek istiyorsanız mutlaka bu rehberden edinmelisiniz, bence pişman olmayacaksınız.

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Facebook
  • Twitter

Tags: , ,

Yorum Yaz

Bizler gezmeyi, gormeyi, eglenmeyi ve tabi ki degisik tatlar denemeyi cok seviyoruz. Zamanimiz, imkanimiz ve de paramiz oldukca gezmeye, notlar almaya ve fotograf cekmeye calisiyoruz.