Ormanla Denizin Birleştiği Yer Gökova

Bu seferki durağımız Muğla’nın Gökova körfezi.

Güzergah

İstanbul-Muğla 780 km.

Ankara-Muğla 622 km.

İzmir-Muğla 229 km.

Dalaman Havalanı 70 km.

Muğla’dan sonra yaklaşık 28 km sonra Akyaka Kavşağından dönüp ulaşabilirsiniz.

Akyaka Kavşağından hemen aşağıya doğru inmeden önce kenardan muhteşem Gökova Körfezine bakıp fotograflamak güzel bir anı olacaktır.

 

Nerede Kalınır

Körfeze indikten sonra kalınabilecek Apart Otel ve pansiyonlar oldukça boldur. Muğla mimarisinde yapılmış ahşap ağırlıklı binalarda keyif içinde konaklama imkanınız olabilir.Otelde kalmak isterseniz orman ile denizin birleştiği noktada Yücelen Oteli sizlere önerebilirim.

 

Kamp yapmak isterseniz de orman içinde herşeyi içinde barındıran alana sahip.

 

 

Ne Yapılır

Gökovalının sahil şeridi diğer yerlere göre farklılıklar gösterir. Kumsalın olduğu şeritin 12 ay boyunca kumu ıslak ve serttir. Yere uzandığınızda üzerinize fazla yapışmaz. Kumsal bitince hemen orman başlar. Ormana girmek için kapıdaki güvenlik görevlisine belirli bir ücret ödemeniz gerekmektedir.

Ücretsiz geçmek istiyorsanız  “yukarıda kamp yapıyorum her seferinde paramı ödiyecem” diyerek geçme şansınız olabilir. Yalnız bu sizin inandırıcılığınıza kalmıştır.

Orman kısmında irili ufaklı koylar vardır. Buralarda deniz epey derindir. İyi yüzme bilmeyenlerin kumsal kısmından denize girmeleri daha doğru olacaktır.

Orman tarafından denize giriyorsanız  yunuslarla beraber yüzme şansınız da olabilir. İnsan canlısı bu yaratıklar size denizde eşlik edip çeşitli numaralar yaparlar.

Sabahları iskeleden kalkan teknelerle çevre koy ve adaları gezmeniz mümkündür. Özellikle Sedir Adası’nın sahil ve kumuna bayılacaksınız. Buradaki kum, bir rivayete göre Kleopatra tarafından getirtilmiştir. Günümüzde azalan bu ilginç kumu korumak için sahilden çıkarken duş almanız zorunludur ve terlikle buraya giremezsiniz. Bu kum organik olup haraket etmektedir. Bu yüzden de çok değerlidir. Çok yakınlarında bir ev yapıran eski devlet büyüklerimizden birisi evinin önüne buradan kum çektirmiştir.

                                   

Gökova bir çok yere yakındır. Muğla ve çevre ilçelere ulaşımınız  zahmetsiz olacaktır.

Nerede Ne Yenir

Orman alanı içindeki kafelerde sabah kahvaltısı yapmanızı şiddetle öneririm. Sabahın erken saatlerinde karabiber ağaçlarının arasından geçerek ,bol oksijen eşliğinde bir yürüyüşün ardından varacağınız cafelerde kuşbakışı körfez manzaralı leziz bir kahvaltı yapmanızı öneririm.

 

Azmak kenarında ve de üzerine kurulmuş olan lokantalarda leziz balıklar yemeniz mümkündür. Bunların içinde ünü her tarafa yayılmış Hasan’ın Yeri, benim sizlere tavsiyemdir. Hafta sonları mutlaka yer ayırtılması gerekir.

Azmak kenarında olduğundan etrafta bolca ördek vardır. Yemeğinizi yedikten sonra azmak üzerindeki salıncaklarda kahve ya da çayınızı içmeniz size unutulmaz anlar yaşatacaktır.

Bu lokantalarda çok fazla meze aramanız sizi hayal kırıklığına uğratacaktır.Hele de Ayvalık’tan buraya geldiyseniz, bir kabusa bile dönüşebilir. Bu lokantalarda hedefiniz balık olmalıdır. Yöreye özgü olan lagos balığını mutlaka tatmalısınız. Lagosun şişi ve buğlamasını yemezseniz lezzet kültürünüzde önemli bir eksiklik kalacaktır.

                    

Deniz ürünleri dışında et yemek te mümkündür. Coğrafyası gereği keçi, bu bölgede yaygın olarak beslenir.

Keçi peynirini ızgaranın üzerinde denemenizi öneririm.Kızarmış köy ekmeği ile birbirlerine çok yakışırlar.

Akyakaya 28 km uzaklıktaki Muğla’da kuyu kebabı yemeniz de mümkündür.

 

                 

 

Hazır Muğla’ya gitmişken pazardan börülce ve Muğla’nın mehşur biberinden almayı unutmayın.

Nadir olarak bulunan sebzeli pidesinin de tadına bakabilirsiniz.

 

Son söz olarak sakin ve huzurlu bir ortam arıyorsanız, doğa yürüşleri yapmaktan zevk alıyorsanız, Gökova sizin için biçilmiş kaftandır.

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Facebook
  • Twitter

Tags: , , , , , ,

Yorum Yaz

Bizler gezmeyi, gormeyi, eglenmeyi ve tabi ki degisik tatlar denemeyi cok seviyoruz. Zamanimiz, imkanimiz ve de paramiz oldukca gezmeye, notlar almaya ve fotograf cekmeye calisiyoruz.