Tanrı, insanları uzun ömürlü olsunlar diye Bozcaada’yı yaratmış

Ulaşım

İstanbul’dan gidecekseniz, Çanakkale Boğazı’nı geçmek için Gelibolu – Lapseki ve  Eceabat –  Çanakkale arasında  saat başı kalkan feribotlara binebilirsiniz  ya da çok az bir mesafe daha katederek hiç beklemeden Kilitbahir’den kalkan motorlara binebilirsiniz. Fakat bu motorlar feribotlara oranla daha küçük olduğundan kışın kötü havalarda iptal olabiliyor, aklınızda bulunsun.
Daha sonra ise Bozcaada tabelasını takip ederek Geyikli’ye bağlı Yükyeri Feribot İskelesi’ne ulaşabilirsiniz.

Nerede Kalınır

Bozcaada’da yılın belli zamanlarında festival ve panayırlar olduğu için, daha önceden yer ayırtmanızda fayda var. Kalacak yer için seçenekleriniz, butik oteller, taş evler ya da bütçeniz yeterli ise bağ evleri olabilir. Az miktarda paranız varsa size küçük bir sır olarak şunu söyleyebilirim, bir müddet Bozcaada’nın dar sokaklarında etrafa bakınarak dolaşırsanız size çok uygun fiyatlara gecelik ev kiralayacak Bozcaada sakinleri bulabilirsiniz. Siz dolaşırken onların sizi bulması çok zaman almayacaktır.

                             
Ne Yapılır

Bozcaada keyifle gezilerek, çok güzel zaman geçirebileceğiniz bir yer. Renkli kapıları olan taş evler, eski kiliseler, rüzgar gülleri, uzun bir açık pazar, dar sokaklara saklanmış şirin dükkanlar gezip görebileceğiniz yerler arasında. Güneşin batışını izlemek için en güzel yer ise Batı Burnu’ndaki rüzgar gülleridir.
Çok büyük bir alana yayılmış, şehirden 10m genişlikte bir hendekle ayrılan, yapılışı ta Finikelilere kadar uzanan ve muhteşem bir manzaraya sahip olan Bozcaada Kalesi’ni gezmeden adadan ayrılmanız sizin için büyük bir eksiklik olacaktır.
Adaya yaz aylarında gittiyseniz, Ayazma plajında denize girebilirsiniz. Sakin yerleri tercih ediyorsanız, Sulu Bahçe ya da Habbele Koyları’na da gidebilirsiniz. Ada dalış için de oldukça güzel bir yer.

Adada birçok etkinlik de düzenleniyor. Her yıl Temmuz ayının sonunda Ayazma Panayırı yapılıyor. Ayazma’da bulunan  Aya Paraskevi Manastırı’nda önce bir ayin oluyor daha sonra da yemekler yeniyor ve dans ediliyor. 25 Temmuz gecesi ise Kalede Türk-Yunan Dostluk gecesi kutlanıyor. Ayrıca Eylül ayının sonunda Bağbozumu Festivali düzenleniyor.

                            
Ne yenir, ne içilir

Akşam yemekleri için limandaki balık lokantalarını ya da ara sokaklardaki romantik restoranları tercih edebilirsiniz. Bozcaada şaraplarıyla ünlü bir ada, bu sebeple yemeğin yanında şarap tercih ederseniz pişman olmazsınız.
Ada, kahvaltısıyla da ünlü, sabah adanın sokaklarında dolaşırken kahvaltı yapan turistlere raslamak mümkün. Meydandaki Çınaraltı adlı kahvede ev yapımı limonata veya sakızlı kahve içebilirsiniz. Kahvenin yanında sakız likörü ve çikolata da ikram ediyorlar.

                       

Ne alınır

Adadan dönmeden, şarap fabrikalarından şarap, pazardan el yapımı reçeller ve hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Adada bir de sadece şarap temalı malzemeler satan dükkan bulunmakta, buradan orjinal hediyeler bulabilirsiniz.

Uyarılar

Son olarak birkaç maddede dikkat etmeniz gereken bazı şeyleri özetleyeceğim:
-Adada sadece Ziraat Bankası bulunmakta
-Yazın en sıcak günlerinde bile akşamları serin oluyor
-Sadece bir eczane ve bir de sağlık ocağı var
-Adaya kalabalık bir zamanda gidecekseniz dönüş için feribottaki yerinizi mutlaka önceden ayırtın

 • Digg
 • Del.icio.us
 • StumbleUpon
 • Reddit
 • Facebook
 • Twitter

Tags: , , , , , ,

Bir Yorum “Tanrı, insanları uzun ömürlü olsunlar diye Bozcaada’yı yaratmış”

 1. asu diyor ki:

  web sitenızın seklı semali düzeni cok güzel brawo
  siz ve sendenbendenbizden adresı sayesınde cok yer keşif ettım:)

Yorum Yaz

Bizler gezmeyi, gormeyi, eglenmeyi ve tabi ki degisik tatlar denemeyi cok seviyoruz. Zamanimiz, imkanimiz ve de paramiz oldukca gezmeye, notlar almaya ve fotograf cekmeye calisiyoruz.